Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Ching Yim se chov kuřat daří. Díky školením rozšířila svou produkci

Paní Ching Yim žije v provincii Kampong Thom ve středu Kambodži. Živí se chovem kuřat a pěstováním rýže. donedávna ale hospodařila tradičním kambodžským způsobem a nevěděla například, jak předcházet nemocem zvířat nebo jak pro nejefektivněji připravovat krmení. To se silně projevilo hlavně během pandemie covidu-19, která zemi tvrdě zasáhla.

Když přišel covid-19, nebyla žádná poptávka po mých produktech. Ceny plodin a kuřat strmě klesaly,“ vzpomíná na začátek dekády Ching Yim. 

Ching Yim se chov kuřat daří. Díky školením rozšířila svou produkci

V únoru 2021 jsme proto začali paní Yim s hospodařením pomáhat, aby se z období pandemie vzpamatovala. Díky naší podpoře rozšířila svůj chov ze třiceti kuřat na padesát. Změnila také cíl své produkce: předtím chovala kuřata na maso, teď prodává vajíčka. Díky metodě umělého oplodnění byla navíc schopná zvýšit počet snesených vajec – na jaře po úvodních školeních prodala 805 oplozených vajíček a vydělala si tak 800 tisíc kambodžských rielů (asi 4 500 korun). Dříve jí chov kuřat vynášel asi 500 tisíc rielů měsíčně (zhruba 2 800 korun). 

V projektu se také dozvěděla, jak nejlépe postavit kurník, jaké krmivo drůbež potřebuje, že je potřeba zvířata očkovat a jak poznat, že je kuře nemocné. To jí pomůže předejít epidemiím ptačích nemocí, které dříve často přicházely bez varování a zanechaly Ching Yim bez kuřat a bez příjmu. Kromě technických školení se naučila také lépe sledovat své příjmy a výdaje. 

Teď, s lepším výdělkem, menším množstvím práce a času na farmě, je produkce vajec skvělou volbou,“ říká Yim. Projekt Recover, do kterého se zapojila, pomáhá lidem v jejím regionu postavit se na vlastní nohy po pandemii covidu-19. Restrikce i úbytek poptávky měly pro mnoho obyvatel spoléhajících na příjmy ze zemědělství likvidační následky. V rámci projektu pro ně pořádáme technická školení, pomáháme jim zvýšit produkci i lépe plánovat do budoucna. 

Kambodža