Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

„Chci se dál učit a jednou se stát počítačovou expertkou,“ říká osmnáctiletá Lominesh z Etiopie

Osmnáctiletá Lominesh Gelano z Etiopie si nikdy nemohla dovolit chodit do školy, její rodina nemá peněz nazbyt. Trávila tak své dny praním, mytím nádobí a štípáním dříví. Ven chodila jen když musela pro vodu.

Když se dozvěděla o programu Člověka v tísni, který umožňuje marginalizovaným dívkám chodit do školy, okamžitě se přihlásila. Vždycky totiž toužila po vzdělání. Učení ji bavilo, učitel si ji nemohl vynachválit. Po dvou měsících ale přišel zlom – Lominesh se provdala a do školy přestala chodit.

Lomineshin učitel byl rozhodnutý přesvědčit ji, aby ve škole zůstala. Spolu s dalšími komunitními pracovníky navštívil Lominesh doma a promluvil i s jejím manželem. „Komunitní pracovník oběma vysvětlil, že vedle manželství je důležité i vzdělání a že je možné mít obojí,” říká učitel. Dívka se nakonec do školy opravdu vrátila. „Vždycky jsem chtěla chodit do školy a teď už studium přerušit nechci. Mluvila jsem o tom s manželem a shodli jsme se na tom, že budu ve vzdělání dál pokračovat a děti si pořídíme až tak za pět let,” plánuje.

 

„Chci se dál učit a jednou se stát počítačovou expertkou,“ říká osmnáctiletá Lominesh z Etiopie | Skutečný dárek