Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Cesta za vzděláním: „Jednou chci pomáhat ženám,“ říká dvanáctiletá Emnet z Etiopie

„Jednou chci pomáhat ženám a dokázat mámu utěšit, když pláče,” říká dvanáctiletá Emnet z Etiopie. Vyrůstala ve složité rodinné situaci – její otec ji nepodporoval ve vzdělání a hned v osmi letech, během prvního roku školní docházky, ji donutil přestat do školy chodit. Místo učení tak trávila svůj čas uklízením domu a hlídáním dětí u známých, aby měla nějaký příjem.

Změna v jejím životě nastala až po třech letech práce, kdy do oblasti přišli pracovníci Člověka v tísni, aby místní přesvědčili, že vzdělávání dívek má smysl. Emnetin otec nejdříve váhal, ale potom svolil, aby dcera nastoupila do školy.

Cesta za vzděláním: „Jednou chci pomáhat ženám,“ říká dvanáctiletá Emnet z Etiopie | Skutečný dárek

 

Emnet měla velkou touhu po vzdělání, a tak se bez dlouhého rozmýšlení vzdala práce a vrátila se do školy. Vztah s otcem má dívka stále ještě napjatý, ale matka ji ve studiu podporuje a Emnet samotnou učení moc baví.

Člověk v tísni usiluje o šanci na lepší život pro marginalizované dívky bez vzdělání od roku 2019. Snaží se tak prolomit bludný kruh chudoby, ve kterém mnoho dívek v Etiopii žije. Často jsou nuceny se velmi brzo provdat nebo pracovat za nízký plat, protože nikdy nemohly chodit do školy. U vzdělaných žen je pravděpodobnější, že povedou zdravější život, budou mít vyšší plat, vdají se později, budou mít méně dětí a takto budou pak žít i další generace jejich potomků. Všechny tyto změny následně mohou přispět k většímu blahu komunity a ke snížení chudoby.