Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Být vzorem pro ostatní

Toužila jsem mít modelovou farmu a teď jsem na ni opravdu pyšná. Slepice a kuřata jsem chovala odjakživa, vím, co potřebují, aby byly zdravé. Když jsem se dozvěděla, že Člověk v tísni v mé vesnici podporuje právě tuto činnost, ihned jsem se přihlásila. Chtěla jsem totiž rozšířit svůj chov tak, aby se z něj stal hlavní zdroj mého příjmu. A povedlo se.“

Paní Noidž dostala nejprve spolu s cca 10 dalšími ženami ve vesnici drobný grant na chov slepic. Vylepšila svůj kurník a vnitřní vybavení a přikoupila kuřata. Později, díky svým znalostem, zajímavému podnikatelskému plánu a nadšení, byla vybrána, aby si jako jediná ve vesnici založila modelovou farmu. Stávající kurník tedy ještě rozšířila. Nyní už se v něm prohání 10 slepic, kohout a asi 80 kuřat. Od místního veterináře dostala dodatečná školení zakončená zkouškou, jako utvrzení, že nyní může poskytovat rady ostaním farmářům v okolí. Paní Noidž je velmi společenská, a proto vždy vítá, když přijdou lidé z okolí podívat se na její farmu. Občas přijede celá skupina farmářů jako součást tréninku. Ráda jim sdělí užitečné tipy, jak správně postavit funkční kurník, jak vybrat kuřata pro chov, jak vychovat malá kuřátka na prodej, jaká strava je v daném čase nejlepší. Kuřata sama také prodává. Cedule u cesty upozorňuje kolemjdoucí na její služby, aby paní Noidž našli i lidé ze vzdálenějšího o kolí.

S manželem Sai Saranem mají čtyři děti. On se stará o rodinné rýžové pole a jednu krávu. Z kuřecí farmy mají oba radost. Poskytuje hnojení pro rýžové pole a dostatek hotovnosti, aby mohla paní Noidž zabezpečit potřebné denní výdaje domácnosti a školní potřeby pro své děti a něco drobného i ušetřit.

Člověk v tísni zlepšuje živobytí lidem v Kambodži

Většina chudých obyvatel Kambodži postrádá počáteční kapitál potřebný pro rozvoj svých současných či nových živností. Člověk v tísni spolu s místními partnery má za cíl během tří let snížit chudobu 30 000 chudých farmářů, žijících v 205 vesnicích v provinciích Pursat a Kampong Chhnang a podpořit je v chovu slepic, pěstování zeleniny, zakládání modelových farem. Podporuje také síť místních veterinářů. Domácnostem doporučuje instalaci šetrných bioplynáren. 

Být vzorem pro ostatní | Skutečný dárek

Být vzorem pro ostatní | Skutečný dárek

Být vzorem pro ostatní | Skutečný dárek