Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Bezpečný porod v Kambodži

Chantou jsme potkali na osvětovém vzdělávání matek ve vesnici vedle zdravotního střediska Leay Bo. "Porod ve středisku byl velice šťastný”, říká typicky po kambodžsky Chantou. Ne každý porod má totiž šťastný konec. V Kambodži se porodu také říká překročení přes řeku, jelikož je to pro maminku a děťátko stejně nebezpečné.

“Toto byl můj druhý porod, tak to šlo rychleji než napoprvé. Prvně jsem také rodila ve středisku, ale tehdy to tam vypadalo úplně jinak. Moji příbuzní nosili k mému prvnímu porodu vodu ve kbelících a teď voda normálně tekla na porodním sále. Také tehdy ve středisku neměli světlo, teď si svítili takovou speciální lampou.“

Za poslední dva roky se v místních zdravotnických střediscích opravdu mnohé změnilo. Člověk v tísni do 28 z nich zavedl elektřinu a tekoucí vodu a vybavil je základním porodnickým vybavením a zdravotnickým materiálem. V roce 2010 se v těchto centrech narodilo 4 500 dětí.

„Zdravotnická dobrovolnice přišla k nám do vesnice a řekla nám, že dnes bude setkání matek s porodními asistentkami ze zdravotního střediska, a že jsme tam zvány. Tak jsem šla, asistentky ze střediska znám, tak mně zajímalo, co nám chtějí povídat,“ vysvětluje Chantou, jak se ocitla na osvětovém vzdělávání. „Bylo to zajímavé. Vyprávěly nám o těhotenství a porodu a také o tom, jaké mají naše děti choroby a co se s tím dá dělat. Něco jsem už věděla, třeba o tom těhotenství. Ale například jsem nevěděla, že můžu zabránit průjmu, když budu jídlo mýt v převařené vodě. Ani jsem nevěděla, že mi ve středisku dají na průjem léky. To je dobře, příště, až budeme mít zase problémy, zajdu si s dětmi do střediska hned první den. Nemá význam čekat, až bude průjem těžký.“

Člověk v tísni organizuje spolu s porodními asistentkami ze zdravotních středisek osvětové setkávání pro matky z vesnic právě za účelem jejich vzdělávání o bezpečném těhotenství a porodu a také o péči o děti. Mnohé kambodžské děti totiž trpí podvýživou kvůli nesprávnému stravování těhotných žen a následně nevyvážené potravě v ranném dětství. Podvýživa pak bývá průvodním faktorem úmrtí mnohých dětí na choroby, na které se dnes již v rozvinutém světě neumírá vůbec.

Bezpečný porod v Kambodži | Skutečný dárek

Něco málo a Kambodži

Kambodža patří mezi nejchudší země v regionu. Více než 35 % lidí tam žije pod hranicí chudoby s příjmem nižším než jeden dolar na den. 45 % dětí má podváhu nebo je podvyživených.

Do této situace se Kambodža dostala kvůli dlouhým rokům války a nepokojů, které vyvrcholily v letech 1975–1979 řáděním Rudých Khmerů, kdy byly vyvražděny na 2 miliony obyvatel.

Za posledních deset let se Kambodža posunula o mnoho kroků dál. Její ekonomický meziroční růst dosahuje až 13 %. Jelikož však krajina vstává z popela, je reálná situace pro místní populaci stále neutěšená.