Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Bez Vaší studny by mi zahrádka takhle nezelenala

Paní Phant Man žije se svým manželem a dvěma téměř dospělými dětmi v jedné z odlehlých kambodžských vesniček jménem Tik La Ork v provincii Kampong Chhnang. Pro oblast je typické, že se každoročně na několik měsíců promění ve vyprahlou krajinu, kde získání čisté vody znamená nutnost podniknout k ní dlouhou cestu. Na paní Phant se však letos v květnu usmálo štěstí. Díky dárcům Skutečného dárku jsme jí totiž postavili studnu na pitnou vodu přímo za domem.

„Mít studnu je v době sucha k nezaplacení!“ říká s úsměvem Phant. Studna slouží nejen pro každodenní potřeby její rodiny, ale také pro zajištění živobytí. „Támhle na tom místě pěstuji zeleninu“, říká paní Phant, na pěkně upraveném záhonku je možné najít pnoucí se zelené fazolky, kapustu i místní druh vodní tykve. Úroda pro rodinu nepředstavuje pouze součást jejího jídelníčku, ale zejména dobrý způsob, jak pro domácnost zajistit peníze. Paní Phant nyní pěstuje zeleninu v takovém množství, o kterém ví, že bude schopna prodat na trhu. Obstarávat zahrádku bez vlastního zdroje vody bylo dříve téměř nemožné. Rodina trávila hodiny jen tím, že chodila pro vodu.

„Během dlouhého období sucha se nám několikrát stalo, že jsme byli odkázáni na pomoc z okolí. Bylo mi to tak hloupé brát vodu od sousedů. Teď si ji mohu konečně obstarat sama a ještě si být jistá, že je pro mou rodinu zcela nezávadná. Všichni tak můžeme žít zdravěji a spokojeněji“, dodává paní Phant.

Bez Vaší studny by mi zahrádka takhle nezelenala | Skutečný dárek
.

 

Bez Vaší studny by mi zahrádka takhle nezelenala | Skutečný dárek
.

 

Bez Vaší studny by mi zahrádka takhle nezelenala | Skutečný dárek
.

Život na kambodžském venkově

Člověk v tísni začal v roce 2010 podporovat projekt, jehož cílem je zlepšit živobytí 8.000 chudých venkovských obyvatel kambodžské provincie Kampong Chhnang. Zaměřujeme se na podporu nových nebo rozvoj existujících zdrojů obživy, jako jsou chov drůbeže, žab či ryb, pěstování zeleniny pro místní trhy, nebo zpracovávání místních produktů, a v návaznosti na to na zvyšování dovedností místních. Oba záměry tak usilují o to, aby si místní obyvatelé byli do budoucna schopni zajistit svůj vlastní pravidelný příjem. Projekt je v oblasti realizován za pomoci dvou místních neziskových organizací a Odboru zemědělství.

Obyvatelé venkova v Kambodži mají velmi omezené možnosti, jak si na sebe a na pro rodiny vydělat. Přírodní podmínky země v podobě střídajících se mohutných dešťů a extrémních období sucha k tomu hodně přispívají. Lidé jsou často odkázáni pouze na svou půdu, která pro většinu z nich nepředstavuje více než jeden hektar, a na chov zvířat, který bez příslušných znalostí společně s dodržováním minimálních norem neznamená nic jiného než zpestření rodinného jídelníčku na několik dalších týdnů. Člověk v tísni uspořádal několik desítek školení, poskytnul kvalitní poradenství v oblasti zvyšování produktivity a diverzifikace zdrojů živobytí a pomocí počátečního kapitálu podpořil nemalý počet obyvatel v jejich iniciativách.