Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Arti už umí počítat. V Kosovu pomáháme dětem se speciálními potřebami

Arti se narodil s Downovým syndromem. Jeho maminka Florentina s ním dříve musela chodit každý den do školy, aby mu pomáhala s učením. Studium jejího syna tak pro ni bylo prací na plný úvazek. Vše se ale změnilo, když Arti díky projektu Člověka v tísni získal zkušenou asistentku pedagoga. Učení mu teď jde lépe od ruky a jeho maminka má více volného času. 

S Artim jsem pracovala jen s písmeny a psaním, ale společně s asistentkou se teď učí i matematiku. Učila jsem Artiho počítat od 1 do 10, ale teď už umí i odčítat a sčítat čísla, říká Florentina. Sám Arti se chlubí svými domácími úkoly i tím, jak si balí učebnice do aktovky. 

Skutečný dárek. Arti už umí počítat. V Kosovu pomáháme dětem se speciálními potřebami

Se školou mu pomáhá asistentka Xhennete Shabani. Je stážistkou ve škole Daut Bogujevci a v rámci projektu prošla speciálním školením. Arti je rozkošný. Dokáže rozlišovat mezi různými pojmy, umí vyjádřit své emoce z intelektuálního, sociálního, ale i osobního hlediska a je poměrně samostatný. Umí také pracovat ve skupině a dokáže se přizpůsobit jakémukoli úkolu, který dostane, vysvětluje Xhennete, která má již z dřívějška zkušenosti s podporou zranitelných dětí. 

Projekt si klade za cíl podpořit děti se speciálními podporami a žáky ze zranitelných komunit v Kosovu. Vychází z programu Varianty v České republice a zatím se ho zúčastnilo 42 stážistů. V osmi školách a dvou vzdělávacích centrech pracovali na různých pozicích, například jako psychologové, logopedi, asistenti pedagoga nebo samotní pedagogové. Jen do konce minulého roku jsme tak podpořili asi 230 dětí. 

Artiho třídní učitelka Haxhere Reqica si práci se stážisty pochvaluje. Skvěle se mi s nimi spolupracuje. Kromě Artiho jsou ochotni pomoci každému dítěti, které to potřebuje. Stážisté jsou někdy přítomni ve třídě a někdy berou děti do knihovny. Učím hodně dětí a často se jim nemohu pořádně věnovat. Sama Haxhere se s dalšími 150 učiteli zúčastnila školení v oblasti inkluzivního vzdělávání, kde se učila od kolegů z České republiky.  

Artiho maminka si s námi popovídala i na video. Podívat se na něj můžete na našem Youtube kanále.