Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Adélka úspěšně postoupila do 2. třídy

S osmiletou Adélkou jsme se seznámili v červnu letošního roku. Chodí do druhé třídy a žije společně s matkou a jejím přítelem ve skromném bytě na severu Čech. Maminka se jí snaží být oporou, vzdělání dcery je pro ni velmi důležité. Bohužel přechod na dálkovou výuku způsobil Adélce ve škole neřešitelné komplikace. Nemají doma vlastní počítač, díky čemuž se nemohla přidat k ostatním spolužákům a zapojit se do online výuky. V důsledku toho přišlo ze školy rozhodnutí, že Adélka bude muset v srpnu složit opravné zkoušky, jinak bude první třídu opakovat. Jakmile jsme se to dozvěděli, začali jsme jí s přípravami okamžitě pomáhat.

V březnu byla situace v rodině skutečně závažná. Matka přišla v důsledku koronavirových opatření o práci. „Domácnost se ocitla na dva měsíce prakticky bez jakýchkoli finančních prostředků. Poskytli jsme jim proto potravinovou pomoc a dceři jsme začali platit školní obědy,“ říká kolegyně Barbora Vlachá z karlovarské pobočky, která rodině pomáhá. Dodává, že situace měla negativní dopad zejména na vzdělávání a studijní výsledky malé Adély, neboť neměla možnost účastnit se online výuky. A protože ji nedokázal poskytnout pomoc ani nikdo v rodině, nesplněných úkolů přibývalo a spolužáci se Adéle stále více vzdalovali.

Adélka úspěšně postoupila do 2. třídy | Skutečný dárek

„Když jsme se dozvěděli, v jaké situaci Áďa je, začali jsme hned s doučováním. Už od června jsme se jí věnovali pravidelně třikrát týdně. Kromě doučování jsme spolu trávili i její volný čas, což je pro ni nesmírně důležité. Vzali jsme ji do města, na zmrzlinu nebo na malé výlety do okolí. Adélka si opravu zaslouží, aby se jí někdo věnoval. Od začátku spolupráce se nenastal jediný problém ani v komunikaci s maminkou ani s její dcerou. Nikdy nic nezrušily, namísto toho jsou vždy důkladně připraveny. Áďa má pravidelnou školní docházku a doma se pečlivě připravuje. Na každé setkání s námi těší a moc jí to baví. Od rodiny cítíme obrovský vděk za pomoc, kterou jim poskytujeme,“ konstatuje s úsměvem Barbora a dodává, že úsilí z letních měsíců už nese své plody. Díky intenzivní letní přípravě zkoušky zvládla a postoupila do druhé třídy.

Ačkoliv se matka zpočátku stavěla zdráhavě k nabídce zapůjčení počítače, s nastupující druhou vlnou koronaviru a hrozícím přechodem na domácí vzdělávání nás nakonec požádala, zda bychom ji pro Adélu počítač nezapůjčili. Přestože se Adélce podařilo postoupit do druhého ročníku, naši pomoc nadále potřebuje a od září proto pokračujeme s doučováním dvakrát týdně. Navíc můžeme také zapojit některé interaktivní a zábavné procvičování na vzdělávacích internetových stránkách a doučování to tak výrazně obohatí.