Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Aby bylo světlo i po setmění

Lidem v provincii Severní Samar na Filipínách jsme zajistili přístup k elektřině. I díky Skutečnému dárku jsme totiž mohli těm nejpotřebnějším rozdat žárovky na solární energii.

Jedním z příjemců pomoci je i paní Rizalie. Pracuje ve zdravotnictví a ve volném čase pomáhá v místní zemědělské organizaci. Tam se stará především o finanční záležitosti a o to, aby se zvířatům dařilo.

Slepice, která má Rizalie na starost, potřebují vodu a světlo. Energie je drahá a během období tajfunů navíc v oblasti dochází k výpadkům elektřiny. Slepice tak mají světla nedostatek, což vede ke snížení produkce vajec, na které je finančně závislých dvacet lidí. „V mém domově je největší výzvou udržet si příjem i během špatných období,” říká Rizalie a dodává: „Díky solární energii ale ušetřím na elektřině a budu se moci lépe připravit na sezónní výpadky.”

Aby bylo světlo i po setmění | Skutečný dárek

Asi čtyřicet kilometrů jižně od drůbežárny paní Rizalie žije paní Paz. Stará se o své tři děti, ale zároveň je tak trochu maminkou celé vesnice. Před pandemií totiž její dům sloužil jako komunitní místo pro všechny sousedy, kteří se tu setkávali a trávili spolu volný čas. S dětmi obdělávala rodinné políčko, které je sice velmi vzdálené od jejího domu, ale zajišťuje rodině alespoň základní příjem.

Finanční situace paní Paz ale není dobrá, tajfuny ničí úrodu kokosů, ona navíc trpí artritidou a nemůže pracovat tak moc, jak by chtěla. Vše se ještě zhoršilo s příchodem pandemie – školy se zavřely a její děti potřebovaly dostatečné zázemí na učení doma.

I díky Skutečnému dárku jsme mohli paní Paz poskytnout žárovky na solární energii. Její děti tak budou mít dostatek světla na studium. S obnovitelnou energií navíc ušetří a bude moct lépe hospodařit.