Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

40 oslíků s povozem pro etiopské farmáře

Díky dárcům z Čech a Moravy se povedlo v Etiopii zakoupit čtyřicet oslíků i s novými moderními povozy. Oslíky rozdal Člověk v tísni zástupcům místních zemědělských družstev, aby přinesli užitek co největšímu počtu lidí. Družstva fungují na principu vzájemné spolupráce farmářů, kteří si pomohou v období neúrody. Mohou tak znásobit svůj zisk.

Jedním ze členů družstva v etiopské Alabě je také Mahom Kayamo. Mahom musí uživit své děti, ženu a tatínka. Navíc se ujal také jednoho cizího dítěte. Jak říká, dříve žádného oslíka neměl. „Kvůli tomu jsem ztrácel spoustu času a také peněz. Neměl jsem jak dovézt své zboží na trh. Když jsem tam šel pěšky, často jsem dorazil příliš pozdě. Oslíka jsem si občas půjčoval, ale bylo to drahé. Navíc je u nás oslíků k zapůjčení jen velmi málo,“ povzdychne si. „Díky oslíkovi, kterého dostalo naše zemědělské družstvo, už nebudu závislý na ostatních. Za půjčení oslíka budu platit malý poplatek, který se bude v družstvu shromaždovat. Pak si za něj můžeme koupit třeba osivo. Bude to výhodné pro nás pro všechny,“ raduje se Mahom.

Jeho slova potvrzuje i zástupce okresu Shebadino, kam se oslíci také distribuují: “Jmenuji se Bekele Barana a jsem velmi rád za oslíky, které jednotlivá družstva získala. Někteří farmáři bez oslíků své zboží na trh vůbec nedostali, protože byli zdaleka. Stávalo se také, že zboží na trh nesly ženy farmářů na zádech, a to pro ně bylo hodně vyčerpávající.“ Bekele kromě samotných oslíků oceňuje také celodenní školení, díky kterému farmáři získají znalosti jak udržet zvířata zdravá, jak je správně zapřáhnout a jak připravit správně povoz. „Školení farmářům pomůže udržet oslíky v dobré kondici. To, že je dostala jednotlivá družstva, přivede jejich členy k ještě větší spolupráci. Hlavní výhoda je ale to, že díky této podpoře si farmáři budou moci společně ušetřit peníze a poslat tak například děti do školy nebo pořídit zásoby na osetí.“

40 oslíků s povozem pro etiopské farmáře | Skutečný dárek

 

40 oslíků s povozem pro etiopské farmáře | Skutečný dárek

 

40 oslíků s povozem pro etiopské farmáře | Skutečný dárek