Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Úvod

Člověk v tísni, o.p.s. Menu

Školní pomůcky pro 7 dětí

Pomáhejte s Člověkem v tísni. Děti v Africe a Asii chodí do školy často jen s jedním sešitem a tužkou. Občas není čím psát na tabuli a občas není ani ta tabule. Tento dar vystačí například na nákup sešitů a tužek pro sedm dětí v Etiopii!

Nákupem tohoto darovacího certifikátu přispějete na program pomoci ŠKOLY v rámci sbírky Skutečná pomoc.

150 Kč

Chci pomoci a nepotřebuji certifikát

Videa

 

Díky dárcům sbírky Postavme školu v Africe mají v etiopské Woininatě od podzimu 2013 novou školu. V roce 2014 Člověk v tísni žákům dodal také nové učebnice, které nakoupil díky lidem, jež si zakoupili darovací certifikáty Skutečného dárku. Celkem 200 učebnic udělalo dětem velkou radost. Děkujeme všem, kdo koupí daru pomohli.

 

Člověk v tísni přispívá v oblasti Kitutu na východě Konga ke zlepšení úrovně školní výuky. Díky Skutečnému dárku je zajištěn nákup a distribuce učebních pomůcek. Pomůcky jsou nejen pro žáky, ale i pro jejich učitele, aby se mohli na výuku kvalitněji připravit a udělat ji zajímavější. K tomu jim poslouží například darovaná mapa světa, obrázek lidského těla, či dvojjazyčný slovník.

Příběhy

Učebnice pro Detameho a jeho spolužáky

Na jihu Etiopie, ve vesničce Sorge, postavil Člověk v tísni novou budovu zdejší školy. Ta částečně nahradí stávající budovy postavené z jen z hlíny a klacků. Sorge slouží jako škola pro děti ze širokého okolí. Je o ní velký zájem, také proto, že jako jedno z mála zařízení v oblasti nabízí výuku všech osmi ročníků.

Kvůli intenzivnímu využití škola chátrala. Navíc chyběly základní pomůcky a nábytek, takže děti často při vyučování seděly na zemi. Škola neměla ani odpovídající hygienické zázemí, chyběla tekoucí voda, k nejbližšímu vodnímu vrtu je to 8km.

To všechno se s novou školou změnilo. Do čtyř nových tříd se vejde minimálně 200–250 žáků, k dispozici je i kabinet pro učitele. Do lavic také budou moci usednout další děti, které se dříve do tříd už prostě nevešly.

A díky Skutečnému dárku dostali žáci v Sorge jeden opravdu užitečný dárek – sadu celkem 162 ilustrovaných učebnic. Například patnáctiletý Detame Arsicha má nejraději amharštinu (oficiální jazyk v Etiopii) a angličtinu. Nově teď tedy bude moci při hodinách využít třeba obrázkový slovník nebo učebnice angličtiny. Pro Detameho a jeho spolužáky je to velká změna – doteď na hodinách používali jen opravdu jednoduché a mnohdy zastaralé učebnice, které škola dostala od místního školního úřadu.

Až Detame dokončí osmou třídu, má šanci, že se mu podaří žít lepší život, než jaký měli jeho rodiče, chudí rolníci. V Etiopii je totiž stále negramotná více než polovina obyvatel a i základní vzdělání je tu tak velkou investicí do budoucnosti.

Poděkujte prosím všem lidem v Čechách!,“ říká jeden z místních učitelů Damise Largo, když se se školou i místním dětmi loučíme. „Nová škola je opravdu krásná! Bude se tu skvěle učit.

 

 

 

 

 

Děti ochotně pózovaly, třeba s učebnicí společenských věd.

Knížky jsou jak v amharštině, tak v angličtině.

Dětem jsme ukázaly i darovací certifikáty, díky nimž učebnice dostaly

Konečně máme opravdové učebnice

Třináctiletá Elisabeth Ashenafi chodí do šesté třídy školy v etiopské Woininatě, kterou Člověk v tísni postavil v roce 2013. Ještě nikdy nedržela v ruce nic jiného než jednoduché školní příručky a cvičebnice. Když zde letos Člověk v tísni rozdal 200 ilustrovaných učebnic byla nadšená. “Odteď budu víc chodit do naší školní knihovny, abych si v nich mohla číst. Dozvím se určitě spoustu zajímavých informací,” říká. Protože Elisabeth má nejraději hodiny angličtiny, pravděpodobně ji tedy budou bavit barevné učebnice s anglickou gramatikou, při plnění domácích úkolů zase pomůže oxfordský slovník. Ostatně výuka ve Woininatě se zaměřuje právě na angličtinu, protože její znalost jak mezi žáky, tak učiteli je velmi chabá.

“Učebnice, které nám Člověk v tísni daroval, si žáci mezi sebou vzájemně půjčují. Umístili jsme je také do školní knihovny,” vysvětluje Tesfaye Kenchela, který ve Woininatě vyučuje už třetím rokem.

Rodiče Elizabeth jsou zemědělci. Jí a její sourozence se snaží podporovat při studiu. “Naše rodina se živí především prodejem ovoce, zeleniny a kávy, občas také rodiče udají nějaké to zvíře na trhu,” vysvětluje Elizabeth. Doma musí pomáhat, ale vždycky si prý najde čas na domácí úkoly.

“Nikdy jsem nevynechával hodiny, učení mě baví,” přidává se k Elizabeth Cherinet Afaw, který také studuje ve Woininatě. “Navíc se mi moc líbí naše nová škola, takže jsem tu každý den, i když zrovna cesta třeba kvůli dešti není jednoduchá.”

Ví, že se musí dobře učit, aby dosáhl svého snu – stát se doktorem. K tomu mu nové učebnice hodně pomohou. A nejen jemu – znamenají příležitost také pro místní učitele. Látka, kterou s dětmi dosud probírali, byla totiž často zastaralá.

Cherinet i Elizabeth budou mít užitek také z kopírovacího stroje na ruční pohon, který škola dostala spolu s učebnicemi. Předtím bylo totiž jediné kopírování učebních materiálů možné ve vzdálených kancelářích školského spolku. Díky novému zařízení si teď učitelé mohou pomůcky do hodin rozmnožovat přímo ve škole.

Distribuce školních pomůcek ve Woininatě je součástí širší pedagogické práce s místními učiteli. Většina z nich již dříve prošla desetidenním kurzem, během nějž se kantoři učili, jak co nejvíce zapojit žáky do vyučování. Cílem je bojovat proti v Etiopii velmi rozšířenému stylu výuky, kdy učitel píše látku na tabuli a žáci po něm pak jen výklad mechanicky opakují. „Jednou z nejdůležitějších věcí, které jsem si během kurzu osvojil, je odlišný pohled na roli učitele jako takového. Dříve jsem si myslel, že učitel má být pro žáky autoritou, která ví všechno. Má být jediným zdrojem poznání, které studenti pouze pasivně přijímají. Kurz mě ale naučil, že je pouhým prostředníkem a studenti jsou aktivní součástí výuky. Navíc, látku se naučí se pouze tehdy, když jsou sami sobě učitelem,“ vysvětluje Tesfaye Kenchela.

 

Jeden ze školáků ve Woininatě.

Člověk v tísni rozdal ve Woininatě celkem 90 učebnic pro hodiny angličtiny, 70 učebnic matematiky, 20 fyziky a po 10 učebnicích chemie a amharštiny. Učitelé zase byli rádi za kopírovací stroj na ruční pohon (funguje i bez připojení k elektřině), díky kterému budou moci jednoduše rozmnožovat vyučovací materiály pro své žáky.

Škola je záchranným kruhem pro děti lapené v občanské válce

Konflikt v Sýrii probíhá už více než dva roky a jeho statistiky jsou pochmurné – boje si vyžádaly nejméně 80 000 obětí na životech. Téměř 7 milionů Syřanů potřebuje urgentní humanitární pomoc, více než 4 miliony se stalo uprchlíky ve vlastní zemi a dalších 1,4 milionu lidí opustilo Sýrii do jednoho z okolních států. Mezi nejohroženější v násilném konfliktu patří děti.

„Do školy jsem přestal chodit před 7 měsíci. Jen jsem seděl doma a bál se ostřelování,“ říká dvanáctiletý Nour z Aleppa na severu země. Podobně mluví mnoho jeho vrstevníků. V situaci, kdy všude kolem zuří boje, nesmí totiž většina dětí vycházet z domů a je tak bez jakékoliv možnosti alespoň na chvíli zapomenout na traumatizující realitu života ve válce.

Záchranou pro ně je znovuotevírání škol, které v nejpostiženějších oblastech nefungovaly mnoho měsíců kvůli špatné bezpečnostní situaci. Ne vždy je návrat do původní školy možný – řada budov byla srovnána se zemí nebo poškozena. Místní dobrovolníci tedy otevírají provizorní školy tam, kde je to jen trochu možné.Vybírají se bezpečná místa, kde nehrozí ostřelování. Často jde o sklepy domů nebo místní mešity.

Učí se v improvizovaných podmínkách. Dvanáctiletá Fatuma vzpomíná, že když začala v lednu 2013 znovu chodit do školy, vyučování probíhalo při svíčkách. „Mnohokrát jsme ani vůbec neviděli na tabuli,“ říká.

Člověk v tísni díky dárcům Skutečného dárku podpořil obnovení 6 škol v severosyrském Aleppu. 1620 místním dětem jsme do května 2013 rozdali balíčky se školními pomůckami. Jejich součástí jsou školní brašny, učebnice, sešity, psací potřeby a další nezbytné vybavení. 300 dětem jsme navíc taky poskytli oblečení. Průběžně od nás školáci dostávali svačiny (horké mléko nebo džus a sušenky).

Při předávání školních pomůcek jsme udělali radost desetiletému Ahmedovi ze školy Al-Harawi. Do nově obnovené školy chodil teprve týden a byl spokojený – už jen proto, že tu znovu potkal spoustu svých kamarádů. Nová aktovka, kterou dostal, je mnohem lepší než plastové tašky, v nichž nosil věci dříve. Nejvíce nadšený však byl z omalovánek.

Kromě pomoci dětem však Člověk v tísni myslel i na dobrovolníky, kteří ve školách vyučují. Učitele jsme podpořili finančními odměnami. Ty jsou sice menší než původní platy, umožňují ale zaopatřit základní potřeby jejich rodin a věnovat se naplno vyučování. Do května 2013 jsme takto pomohli 135 učitelům.

 

 

 

 

 

SOS Sýrie

Na pomoc obětem konfliktu v Sýrii jsme vyhlásili SOS sbírku. V oblastech na severu země, kam se dostává jen minimum humanitární pomoci, podporujeme nemocnice, dodáváme potraviny, léky nebo oblečení. Více informací se dozvíte na našem webu.

Už nesedíme na zemi!

V afghánském městě Mazar-e-Sharif stojí už dvacet let dvoupatrová budova dívčí školy Ghwahar Shahd Begam. Avšak budova, jejíž stav by si zasloužil mnohé opravy, je to jediné, co dívky mají. Chybí peníze na její údržbu, na nákup potřebného vybavení. Nyní školu navštěvuje přes 2 800 studentek a část se jich musí učit v provizorních stanech na školním dvoře, protože se všechny do stávajících tříd nevejdou. Navzdory tomu všemu však počet zájemkyň o vzdělání stále roste.

Paní Asria je ředitelkou školy už čtyři roky. Svěřuje se: “Já vím, jak moc tato země potřebuje vzdělané lidi. A vzdělání pro dívky je obzvlášť důležité. Za vlády Talibanu dokonce dívčí školy zcela zrušili a jen postupně se daří prosadit v muži ovládané společnosti, že na vzdělání mají právo i jejich manželky a hlavně dcerky. Přitom situace je taková, že číst a psát umí jen každá pátá žena. Díky Vašemu daru už nemusí studentky během výuky sedět na podlaze, ale využívají pohodlné židle a lavice. To je veliký rozdíl.”

Studentka Samira dodává: “I já bych Vám chtěla moc poděkovat za nový nábytek. Co bychom však ještě potřebovaly, jsou nové třídy. Nyní máme pět provizorních tříd ve stanech na školním dvoře. Židle a lavice jsou zabořené do vody a bláta a občas fouká opravdu studený vítr. Je těžké se v těchto podmínkách soustředit, jako dnes, kdy nás čeká důležitá zkouška. Ale jak říkám, aspoň, že už nesedíme na zemi!”

Člověk v tísni nechal pro dívčí školu vyrobit židle a lavice pro 200 studentek. Navíc jsme pořídili základní nábytek do sborovny pro učitele a vedení školy a malé vodní čerpadlo, které nahradilo rozbitou ruční pumpu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpora školství v Afghánistánu

Vzdělání je jednou z klíčových témat Člověka v tísni v Afghánistánu, a to již od roku 2001. Za tu dobu jsme postavili nebo opravili přes 82 základních a středních škol a pomohli zlepšit podmínky pro více než 50 000 studentů a učitelů.

Nyní pracujeme na obnově zanedbaného středního zemědělského školství. Kromě materiální podpory škol, se zaměřujeme na revizi vzdělávacího kurikula, připravujeme praktické učební plány a metodické i tematické školení pro učitele a ředitele škol. Pro studenty, učitele, farmáře i představitele ministerstva zemědělství organizujme praktické workshopy.

Máme novu školu!

V etiopské vesnici Lante postavil Člověk v tísni první školu v roce 2006. V roce 2010 došlo k jejímu rozšíření o další zděnou budovu se dvěma třídami pro sedmý a osmý ročník. Nové vybavení do tříd, tabule, školní lavice a stoly jsme nakoupili díky dárcům, kteří si v e-shopu Skutečný dárek koupili certifikáty v kategorii ŠKOLY. I další pomůcky, jako sešity, tužky nebo učebnice, dostávají děti v této škole často prostřednictvím certifikátů obchodu Skutečný dárek. Díky e-shopu tak děti dostaly i kanystry na vodu, aby měly přes den z čeho pít.

„Škola, kterou tady postavil Člověk v tísni, je lepší než ty vládní. Hlavní rozdíl je v tom, že nás je ve třídě 36, zatímco v jiných školách je to i víc než 70,“ popisuje sedmnáctiletý Anteneh Hiskel, který chodí do sedmého ročníku.

Anteneh je rád, že nebude muset od příštího roku měnit školu a že tu bude nově osmý ročník. „Ale i tady jsou problémy. Pořád máme nedostatek učebních pomůcek, chybí nám třeba některé učebnice, nemáme laboratoř nebo knihovnu,“ jmenuje školák. Do školy chodí rád: „Díky učitelům se můžeme dozvědět spoustu nových věcí. A i když tady podmínky nejsou ideální, pořád je naše škola mnohem lepší než ty ostatní,“ uzavírá.

Třináctiletý Tariku Degne, který chodí do třetího ročníku, oceňuje zejména odpolední vyučování, které na jiných školách není. „Myslím, že je důležité se učit celý den. I když je pravda, že to je občas docela náročné,“ uzavírá školák.

 

Jak stavíme školy v Etiopii

Společnost Člověk v tísni společně s Junákem pořádá již od roku 2004 sbírku Postavme školu v Africe. K září 2010 jsme díky této sbírce postavili v Etiopii 10 základních škol pro celkem 2060 dětí.

Díky sbírce Postavme školu v Africe dokážeme školu postavit. Dárkové certifikáty z obchodu Skutečný dárek nám pak umožní školu také vybavit vším potřebným, učebnicemi, sešity, tabulemi, lavicemi…

 

Náhledy certifikátu

Zde se můžete podívat, jak bude Váš Skutečný dárek vypadat. Níže jsou náhledy tištěného a elektronického dárkového certifikátu, na které můžete kliknout. Obrázek se Vám pak zvětší a budete si ho moci lépe prohlédnout.

Věnování, které je na náhledu červeně, na Vašem Skutečném dárku samozřejmě nebude. Místo toho ho budete moci dopsat vlastnoručně. U tištěného certifikátu dopíšete své přání, až Vám bude doručen Českou poštou. U elektronického máte tuto možnost v košíku.

Náhled tištěného certifikátu

Náhled elektronického certifikátu

Podrobnější popis

Nákupem tohoto certifikátu přispějete na program pomoci ŠKOLY

Děti v Etiopii či Afghánistánu mají naději na lepší budoucnost, jen když budou chodit do školy. Ale mnoho z nich do školy chodit nemůže, protože v jejich okolí prostě žádná není. V některých zemích tedy zůstává vzdělání pro děti stále jen nesplnitelným snem. Společnost Člověk v tísni se však díky podpoře řady českých dárců snaží proměnit tento sen ve skutečnost. Z peněz získaných na program ŠKOLY stavíme a vybavujeme nové školy pro děti v chudých zemích Afriky a Asie.

Podívat se na všechny dárky