Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Rita je inspirací i pro další nepálské dívky

Ritě Mandal z Nepálu je dvacet dva let a má svůj vlastní obchod s kosmetikou. Je to pro ni veliká věc, když vyrůstala, vydělávali v rodině peníze jen muži. Kvůli nedostatku financí musela už v šesté třídě ukončit školní docházku, ve dvanácti letech se provdala.  

„Byla jsem mladá a po svatbě jsem najednou přišla do dvanáctičlenné rodiny. Moc jsem toho neznala, ale strach z manželovy rodiny mě přiměl se vše rychle naučit. I když mi nikdy nic neudělali ani neřekli, musela jsem se snažit. A tak jsem pomalu začala zapomínat všechno, co jsem se naučila ve škole," vzpomíná Rita. 

  

Skutečný dárek. Rita je inspirací i pro další nepálské dívky

Dívky jako ona v domácnosti nemají moc možností, sňatkem tak ztrácí přístup ke vzdělání a příležitostem na lepší budoucnost. Často jim navíc chybí gramotnost nebo povědomí o vlastních právech a jiných důležitých tématech. 

Člověk v tísni proto dívkám v Nepálu už čtyři roky pomáhá uchopit svůj život do svých rukou. Zaměřuje se na dospívající dívky, které nedokončily základní školu. Tyto dívky absolvují výuku gramotnosti, matematických základů a praktických oborů, aby měly šanci ovlivnit vlastní budoucnost. V okresech Bara a Rautahat, kde projekt probíhá, také pracujeme s místní komunitou a snažíme se o změnu ve vnímání ženského vzdělávání. 

Přesvědčila manželovu rodinu a do projektu se přihlásila 

Rita se o programu dozvěděla před třemi lety a požádala manželovu rodinu o svolení se do něj zapojit. „Řekla jsem tchyni o programu a projevila jsem zájem se do něj přihlásit. Tchyně byla zpočátku proti, ale podařilo se mi ji přesvědčit a do vzdělávacího programu jsem se přihlásila," říká. 

Kromě kurzů čtení, psaní a počítání se Rita dozvěděla o základních životních dovednostech, včetně sexuálního a reprodukčního zdraví, osobní bezpečnosti, sociálních dovedností a práv. Dále také základy finančního řízení a plánování podnikání a dalších dostupných služeb v rámci místní komunity, zejména v době krizí, jako jsou katastrofy nebo pandemie COVID-19. „Po devíti měsících strávených v komunitním vzdělávacím centru jsem si uvědomila, že by se rané sňatky neměly uzavírat. Kdybych to věděla dříve, nevdávala bych se tak brzy. V budoucnu to svým dětem nedovolím a nedovolím to ani ostatním." 

Obchodu se daří a Rita už splatila polovinu půjčky 

Po skončení projektu se Rita rozhodla absolvovat měsíční kurz kosmetičky v rámci našeho projektu TVET pro rozvoj odborného vzdělávání. Naučila se provádět kosmetické ošetření obličeje, manikúru, pedikúru, stříhat vlasy nebo depilovat voskem. Do začátku navíc dostala 15 tisíc NPR, aby mohla své podnikání nastartovat. Její manžel, který má svůj obchod s nábytkem, si navíc vzal několik půjček, aby Ritu podpořil. „Prodejem výrobků a poskytováním kosmetických služeb vydělávám 4000 až 5000 NPR denně a dosahuji zisku ve výši 500 až 700 NPR denně. Během letošního svátku Chhath jsem za 9 dní vydělala 50 000 NPR. Během svátků a svateb obchody slušně vydělávají," popisuje. 

Zásoby pro svůj obchod jezdí nakupovat do Indie. „Díky projektu jsem se naučila počítat a účtovat. Dokážu sledovat výdaje i zisky. Díky zisku jsem do obchodu přidala další výrobky. Jsem velmi hrdá na to, že jsem teď podnikatelka." Rita si vede podrobné účetnictví o svých výdajích a již splatila polovinu půjčky, kterou si vzala na začátek podnikání. 

Stejně jako Ritu podpořil projekt od svého vzniku už více než 6 tisíc dospívajících dívek v okresech Bara a Rautahat, přes tisíc z nich se po dokončení vzdělávacího programu rozhodlo věnovat se právě podnikání.  Kromě kosmetiky se uplatňují také v oblasti krejčovství, ručního vyšívání, chovu zvířat, výroby kadidel nebo třeba mýdla.