Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Afgánistánu (2015)

  • založení 35 drůbežích farem, 825 rozdaných kuřat, 1 400 kusů vybavení pro chov drůbeže – krmítka, napáječky

  • 65 laboratorních učeben, spolupráce s 20 zemědělskými školami, 138 učebnic o zemědělství

  • inkubátor, solární sušička, skleník

  • 8 ukázkových včelích úlů

  • vybudování 5 učeben, 6 počítačů

Čtyři z pěti lidí se v Afghánistánu živí zemědělstvím. Po desetiletích válek jsou ale bohužel tradiční způsoby pěstování často zapomenuty a nové techniky farmáři neznají. Výnosy políček jsou malé, a lidé na venkově tak často žijí ze dne na den. V roce 2014 se působení Člověka v tísni v Afganistánu soustředilo na navázání úzké spolupráce s 20 středními zemědělskými školami. Cílem je zaměřit se na kvalitu vzdělávání mladých zemědělců, kteří pak přinášejí novinky a inovace do svých rodin a komunit. Dále jsme díky dárcům mohli pomoci 35 rodinám založit nebo vylepšit jejich drůbeží farmu.

VZDĚLÁVÁNÍ

Do pilotního programu se mohlo přihlásit prozatím dvacet škol. Doufáme, že v budoucnosti budeme moci přibrat další, které se budou těmito školami inspirovat, přejímat jejich zkušenosti a jít v jejich stopách. I proto jsou pilotní školy vybrány napříč provinciemi Nangarhar, Khost, Kabul, Paktia, Balkh, Herat, Parwan, Bamyan, Farayab, Badakhshan, Takhar, Kundoz, Kunar a Laghman. Jejich výběr probíhal ve spolupráci s afgánským ministerstvem školství.

Naši poradci pravidelně do škol dojíždějí a ve spolupráci s učiteli a vedením škol přinášejí do výuky nové praktické postupy, technologické novinky a sledují zlepšování škol. Součástí práce je samozřejmě i zlepšení současného vybavení škol. Jednotlivé školy si můžou zažádat o malé granty na vybavení, které nejvíce potřebují.

Díky dárcům Skutečného dárku jsme tak mohli školám a studentům poskytnout vybavení veterinárních laboratoří včetně 6 mikroskopů, založit ukázkovou drůbeží farmu s 300 slepicemi a líhní, postavit sluneční sušárnu ovoce a zeleniny, vybudovat 2 skleníky se závlahou, 8 včelích úlů, vybudovat 5 učeben, zakoupit 138 učebnic zemědělství a šest počítačů s příslušenstvím.

ZEMĚDĚLSTVÍ

Od roku 2007 působí Člověk v tísni v severním Afganistánu v okresech Aybak, Hazrat-e Sultan a Khurom Sarbagh provincie Samangan. Cílem je pomoci místním obyvatelům k lepší potravinové soběstačnosti a efektivnějšímu hospodaření. Dlouhodobě se zde zakládají malé zahrady a školí lidi, jak na nich úspěšně pěstovat zeleninu. V horských oblastech se také sázejí stromy, jakožto protierozní opatření. Právě malé vesnice ve svažitých kopcích často trpěly na jarní sesuvy půdy, které jim nezřídka odřízly i cesty do větších měst. Nejen letos se Člověk v tísni zaměřil také na zlepšení chovu drůbeže, který je pro střední Asii typický.

Díky dárcům jsme mohli pomoci založit 35 nových drůbežích farem a vybavit je tak, aby byly z dlouhodobého hlediska soběstačné a mohly se dále rozvíjet. Vybavení takových farem obnášelo 525 kuřat, 70 líhní, 1 400 krmítek, 140 teploměrů a termostatů, očkování a samozřejmě nezbytné zaškolení nových farmářů. Ti již sice nějaké zkušenosti s chovem drůbeže měli, ale právě takováto pomoc jim pomůže rozjet podnikání ve větším měřítku, čímž podpoří ekonomiku ve svých vesnicích.

Člověk v tísni v Afganistánu 2015 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afganistánu 2015 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afganistánu 2015 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afganistánu 2015 | Skutečný dárekČlověk v tísni v Afganistánu 2015 | Skutečný dárek