Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Úvod

Člověk v tísni, o.p.s. Menu

Bezpečný porod

Pomáhejte s Člověkem v tísni. Tento dárek má hodnotu zdravotnického materiálu, který umožní bezpečný porod pro jednu ženu v chudých oblastech Kambodže.

Nákupem tohoto darovacího certifikátu přispějete na program pomoci ZDRAVÍ v rámci sbírky Skutečná pomoc.

800 Kč

Chci pomoci a nepotřebuji certifikát

Videa

 

Kolegyně Tracy má na misi v Kambodži na starosti spolupráci s desítkami zdravotnických středisek ve venkovských regionech země.  Říká, že Skutečné dárky zde doslova zachraňují životy. Do jedné z klinik se podíval náš ředitel Šimon Pánek a natočil pro vás s kolegy krátký klip, ve kterém účinkují i dvě místní sestřičky. Právě díky jejich obětavé práci se v oblasti, kde pomáháme, snížila kojenecká úmrtnost o více než tři čtvrtiny, což je obrovský úspěch.

Děkujeme všem, kdo koupí certifikátu pomohli.

 

„Naše“ porodní báby pomohou každý měsíc na svět až 500 dětem

Člověk v tísni také díky Skutečnému dárku a dlouhodobé sbírce Skutečná pomoc podporuje tradiční porodní báby v Angole. Celkem pracujeme se 159 ženami, které každý měsíc asistují u zhruba pětistovky porodů. Pro část z nich pořádáme školení, jak být připraveni na krizové situace během porodu, a vysvětlujeme, jaké rady předávat novopečeným maminkám. Díky Skutečnému dárku pak 111 porodních asistentek dostalo vybavení, které potřebují ke své práci. Obdarované ženy každý měsíc pomohou na svět 350 dětem. Děkujeme.

 

realizováno také díky pravidelným dárcům sbírky 

 

Kambodžské zdravotnictví zlepšujeme už od roku 2008. Kromě zdravotnických pracovníků školíme maminky s malými dětmi nebo budoucí rodičky. Do zdravotnických center dodáváme chybějící nástroje a základní pomůcky.

V současnosti v Kambodži umírá 206 žen na 100 tisíc porodů. V porovnání s Českou republikou tak mají ženy 30 krát vyšší pravděpodobnost, že zemřou při porodu. To se snažíme, díky našim dárcům, změnit.

Děkujeme za Vaši podporu!

 

V roce 2011 již v Kambodži podporujeme 42 zdravotnických středisek. Vesnická střediska vybavujeme elektřinou, pitnou vodou a potřebným lékařským materiálem tak, aby zde matky mohly bezpečně porodit a novorozené děti dostaly potřebnou péči. Za poslední rok, také díky Vaší podpoře, se mohlo v těchto střediscích narodit 7000 zdravých dětí. Děkujeme Vám!

 

V provincii Takeo v Kambodži se každé desáté dítě nedožije prvního roku života. Je to způsobeno nízkou kvalitou zdravotnických služeb a jejich špatnou dostupností pro chudou populaci. Člověk v tísni se zde snaží přispět ke snížení mateřské a dětské úmrtnosti od roku 2008. Podporujeme 28 vesnických zdravotnických středisek, které slouží více než 400 000 lidem.

 

Příběhy

Proč se na východě Konga jmenují některé děti Marcelka?

Noční zvuky džungle a chabý svit petrolejky před lety umocňovaly napjatou atmosféru Mayazina prvního porodu. Pokud by se cokoliv zkomplikovalo, bojovala by nejen o svůj život. Její muž běžel pro porodní asistentku, až dorazí, bude už nejspíš po všem. I kdyby tu však byla od začátku, nebude mít na větší komplikace vybavení ani dostatečné znalosti.

 

Dnešní porod je však úplně jiný. Osmadvacetiletá Mayaza leží na čisté posteli ve zdravotnickém středisku ve vesnici Mapimo, kde nyní rodila pod dohledem zkušených zdravotníků. Vedle ní vrhá své první pohledy na svět malá Marcelka. Na místní tradice neobvyklé jméno, má to však vysvětlení. Marcela byla naše koordinátorka místních projektů a za své působení zanechala v místních lidech evidentně velkou stopu. S Mayazou se potkávala například při kurzech péče o novorozence, které zde pomáhala rozjíždět. A ačkoli Marcela ukončila své působení na misi téměř před půl rokem, kamkoliv přijdeme, říkají nám nadšeně její jméno. Není proto bez zajímavosti, že v regionu Shanbunda v odlehlých osadách uprostřed hluboké džungle tak dnes pobíhá mnoho malých Marcelek. Kruh se uzavírá, když na jejich zdravý růst dohlíží zdravotníci ze středisek, které zase ta naše Marcela pomáhala stavět.


 

 

Odteď už budu rodit jen ve zdravotním středisku

„Cítila jsem se velmi příjemně, hned od prvního okamžiku, když jsem přišla do zdravotního centra porodit. Sestry se mě okamžitě ujaly. Viděla jsem kolem sebe spoustu lékařských přístrojů a to mě uklidnilo. Dokonce měli i elektřinu,” vzpomíná paní Cheam Nin, která následně porodila zdravou holčičku vážící 3,2 kg. Po porodu jí sestry pečlivě sledovaly a vysvětlily jí, jak se o dítě starat, aby sílilo a dostalo se mu v prvních měsících všeho potřebného. Takové rady jsou na kambodžském venkově stále velmi cenné, protože v řadě domácností panuje zaběhlá stará praxe, že mateřské mléko je pro novorozeně škodlivé a je lepší dítě ze začátku krmit kokosovým mlékem nebo slazenou vodou.

Dvě nejstarší dcery rodila paní Cheam doma jen s pomocí vesnické porodní báby. Měla štěstí, že se nedostavily žádné komplikace, protože v takovém případě by se paní Cheam rázem ocitla v ohrožení života.

Její rodina patří k nejchudším ve vesnici. Živí se sběrem lesního medu a mravenčích vajíček, které následně prodají na místním tržišti. Když je příležitost, pomáhají sousedům za skromný výdělek se sklizní rýže. Porod ve zdravotnickém středisku by si bez vnější pomoci nikdy nemohli dovolit. Jako další velmi chudé rodiny využili místních fondů pro nejchudší, na které se skládá celá komunita.

„Po tak příjemné zkušenosti už chci rodit jen ve zdravotnickém středisku, kde se cítím mnohem bezpečněji. Ze školení vím, jak se o děti starat a jakou potřebují výživu a hygienu. Teď mi rostou jako z vody a nebývají nemocné,” dodává paní Cheam. Její vesnice je jednou z 650, kde Člověk v tísni takto pomáhá.

 

 

 

Zdravotní péče v Kambodži

V Kambodži stále umírá 206 žen na 100 tisíc porodů. V porovnání s Českou republikou tak Kambodžankám hrozí 30 krát vyšší riziko, že při porodu zemřou. Díky neúnavné práci místních i mezinárodních neziskových organizací se situace pomalu mění k lepšímu. Člověk v tísni podporuje místní zdravotnická centra už od roku 2008. Poskytuje jim vhodné vybavení, přístup k pitné vodě a elektřině, zajišťuje praktická školení pro porodní asistentky a budoucí maminky. Takto jsme už komplexně nebo částečně pomohli ve 100 zdravotnických střediscích.

První porod mladé Alfonsine

Alfonsine Byenda chytne do rukou pantofli, houpá ji a k tomu zpívá v jazyce etnika Rega ukolébavku. Prosí v ní Boha, aby ochraňoval jejího čerstvě narozeného syna Kitembu. Ten právě odpočívá pod moskytiérou v posteli, zatímco jeho matka sedí před nemocničním domkem a nechává si od další rodičky vylepšovat účes. V sedmnácti je to její první dítě. Vychovávat ho bude společně s rodiči, ale bohužel ne doma.

Alfonsine žije v konžské provincii Jižní Kivu. Kvůli bojům mezi místními milicemi musela utéct ze své vesnice. Žije bez střechy nad hlavou a neví, co dál. Kde sežene prostředky na synovu výchovu? „Bůh se postará,” říká jen.

Alespoň s tím, jak porodit syna, se nemusela trápit. Díky pomoci Člověka v tísni mají matky, které v oblasti kolem Lulingu musely kvůli válce ze svých domovů uprchnout, porody zdarma. Alfonsine tedy místo porodu někde na ulici, navštívila zdravotní středisko, kde se o ni postarali.

Spartánskost vybavení, omlácené porodní křeslo a to, že na sál občas nakoukne slepice, by leckterou českou rodičku zhrozily, ale pro Konžanky je to luxus ve srovnání s běžnou alternativou – porody v chýších na hliněné podlaze. Ty se provádí v naprosto nevyhovujících hygienických podmínkách, navíc porodní báby sice mají zkušenosti, nemají však možnost v případě komplikací šanci zabránit úmrtí ženy, či dítěte.

Díky podpoře Člověka v tísni chodí nastávající maminky do zdravotních center na předporodní vyšetření, kde proškolení zdravotníci mohou obtíže dopředu odhalit. Žena pak ví, že musí do nemocnice podstoupit císařský řez. Doktoři i zdravotníci se shodují, že výsledkem je výrazné snížení úmrtnosti rodiček i novorozenců.

 

 

Člověk v tísni v Kongu

Celkem spolupracujeme s téměř 50 zdravotními středisky v provincii Jižní Kivu. Situace v této nepokoji zmítané oblasti je tristní. Například v rozlehlé zóně Lulingu se 150 000 obyvatel pracuje jen 5 doktorů. Ve většině zdravotnických zařízení tak pracují jen zdravotní sestry a bratři. Cílem našeho působení v Kongu je učinit zdravotní péči maximálně dostupnou většině obyvatel. Vnitřní uprchlíci nebo ženy, které se staly obětí sexuálního násilí, tak mají v námi podporovaných centrech péči zcela zdarma, ostatní mají ošetření dotované – za ošetření dítěte včetně léků platí v přepočtu jeden dolar.

Do zdravotních středisek dodáváme léky a zdravotnický materiál, poskytujeme školení personálu a přispíváme na jejich provoz.

Dříve jsme o takové péči při porodu ani nesnili

„Prvního syna jsem porodila před šestnácti lety doma ve strašných hygienických podmínkách, za asistence staré porodní báby. Ani nechci myslet na to, co by se dělo, kdybych měla komplikace. Tenkrát ani nebyly zdravotní střediska a ženy u porodu umíraly. Zato teď druhého syna jsem porodila obklopena třemi zdravotními sestrami, které měly spoustu přístrojů, které ani nevím, na co jsou. Cítila jsem se opravdu v bezpečí,“ vypravuje o porodu šestatřicetiletá Oum Sophat. Tříkilového chlapečka porodila ve zdravotním středisku podporovaném Člověkem v tísni.

Pár dní po porodu už sedí pod střechou svého domu a v houpací síti uspává svého druhého syna. „16 let jsme se pokoušeli o dítě a ani nedoufali. Jsme moc šťastní. Jsem překvapena, kolik se změnilo od dob, co jsem rodila poprvé. Porodní asistentka mi vše moc hezky vysvětlila a také to, jak se mám o chlapce i o sebe starat. Jen se bojím, jak budu moci kojit. Pracuji jako šička v továrně na textil a dali mi jen tři měsíce mateřskou dovolenou. Přitom ve středisku mi říkali, že mám kojit co nejdéle, protože je to pro dítě to nejlepší,“ říká Oum, zatímco přebírá poporodní dárek od Člověka v tísni – mýdlo, ručník a desinfekci pro dítě. Její manžel zatím vaří na ohni čaj a pak se vmísí do hovoru. „Ze začátku jsem se bál, protože žena měla vysoký tlak, ale zdravotnice to hned poznaly a dokázaly jí ho snížit. Jsem rád, že je tu tak dobrá péče pro moji ženu a syna. Dříve jsme o tom ani nesnili. Za zdravotní péči se v Kambodži platí a já bych klidně dal i víc, než je běžný poplatek deset dolarů. Ale ani ho po nás nakonec nechtěli, protože já jsem v důchodu a žena má plat 90 dolarů měsíčně,“ říká 56letý Stung, který byl se svou ženou po celou dobu, co rodila „Nikdo to po mě nechtěl, ale cítil jsem, že jim musím nějak vyjádřit respekt a poděkovat,“ říká bývalý učitel, který v penzi obdělává kus rýžového políčka. Spolu se ženou si prý nejvíce váží toho, že se synem můžou do střediska chodit na pravidelné kontroly a hodné zdravotnice jim vše vysvětlí.


Paní Oum se svým manželem.

 


Péče a vybavení v našich střediscích.

 


Vchod do typického zdravotnického střediska.

 


Předporodní vyšetření těhotné ženy.

Člověk v tísni v Kambodži

V Kambodži Člověk v tísni působí od roku 2008. Zaměřujeme se především na pomoc při snížení úmrtnosti dětí a matek při porodu. Ty jsou způsobeny nedostatečnou kvalitou zdravotnické péče, její špatnou dostupností pro nejchudší části populace a v některých případech také škodlivými tradicemi.

Člověk v tísni v provincii Takeo na jihu země podporuje 42 zdravotnických středisek, kde se snaží vytvořit podmínky pro bezpečný porod pro matky z okolních vesnic. Proto jsme střediska vybavili základními zdravotnickým materiálem a zavedli do nich pitnou vodu a elektřinu. Pracujeme i s matkami přímo v komunitách a snažíme se jim zprostředkovat základy zdravotnické osvěty. Ve spádových vesnicích zdravotních středisek žije přes 576 000 lidí, z toho 286 800 žen.

Bezpečný porod v Kambodži

Chantou jsme potkali na osvětovém vzdělávání matek ve vesnici vedle zdravotního střediska Leay Bo. "Porod ve středisku byl velice šťastný”, říká typicky po kambodžsky Chantou. Ne každý porod má totiž šťastný konec. V Kambodži se porodu také říká překročení přes řeku, jelikož je to pro maminku a děťátko stejně nebezpečné.

“Toto byl můj druhý porod, tak to šlo rychleji než napoprvé. Prvně jsem také rodila ve středisku, ale tehdy to tam vypadalo úplně jinak. Moji příbuzní nosili k mému prvnímu porodu vodu ve kbelících a teď voda normálně tekla na porodním sále. Také tehdy ve středisku neměli světlo, teď si svítili takovou speciální lampou.“

Za poslední dva roky se v místních zdravotnických střediscích opravdu mnohé změnilo. Člověk v tísni do 28 z nich zavedl elektřinu a tekoucí vodu a vybavil je základním porodnickým vybavením a zdravotnickým materiálem. V roce 2010 se v těchto centrech narodilo 4 500 dětí.

„Zdravotnická dobrovolnice přišla k nám do vesnice a řekla nám, že dnes bude setkání matek s porodními asistentkami ze zdravotního střediska, a že jsme tam zvány. Tak jsem šla, asistentky ze střediska znám, tak mně zajímalo, co nám chtějí povídat,“ vysvětluje Chantou, jak se ocitla na osvětovém vzdělávání. „Bylo to zajímavé. Vyprávěly nám o těhotenství a porodu a také o tom, jaké mají naše děti choroby a co se s tím dá dělat. Něco jsem už věděla, třeba o tom těhotenství. Ale například jsem nevěděla, že můžu zabránit průjmu, když budu jídlo mýt v převařené vodě. Ani jsem nevěděla, že mi ve středisku dají na průjem léky. To je dobře, příště, až budeme mít zase problémy, zajdu si s dětmi do střediska hned první den. Nemá význam čekat, až bude průjem těžký.“

Člověk v tísni organizuje spolu s porodními asistentkami ze zdravotních středisek osvětové setkávání pro matky z vesnic právě za účelem jejich vzdělávání o bezpečném těhotenství a porodu a také o péči o děti. Mnohé kambodžské děti totiž trpí podvýživou kvůli nesprávnému stravování těhotných žen a následně nevyvážené potravě v ranném dětství. Podvýživa pak bývá průvodním faktorem úmrtí mnohých dětí na choroby, na které se dnes již v rozvinutém světě neumírá vůbec.

Něco málo a Kambodži

Kambodža patří mezi nejchudší země v regionu. Více než 35 % lidí tam žije pod hranicí chudoby s příjmem nižším než jeden dolar na den. 45 % dětí má podváhu nebo je podvyživených.

Do této situace se Kambodža dostala kvůli dlouhým rokům války a nepokojů, které vyvrcholily v letech 1975–1979 řáděním Rudých Khmerů, kdy byly vyvražděny na 2 miliony obyvatel.

Za posledních deset let se Kambodža posunula o mnoho kroků dál. Její ekonomický meziroční růst dosahuje až 13 %. Jelikož však krajina vstává z popela, je reálná situace pro místní populaci stále neutěšená.

Náhledy certifikátu

Zde se můžete podívat, jak bude Váš Skutečný dárek vypadat. Níže jsou náhledy tištěného a elektronického dárkového certifikátu, na které můžete kliknout. Obrázek se Vám pak zvětší a budete si ho moci lépe prohlédnout.

Věnování, které je na náhledu červeně, na Vašem Skutečném dárku samozřejmě nebude. Místo toho ho budete moci dopsat vlastnoručně. U tištěného certifikátu dopíšete své přání, až Vám bude doručen Českou poštou. U elektronického máte tuto možnost v košíku.

Náhled tištěného certifikátu

Náhled elektronického certifikátu

Podrobnější popis

Nákupem tohoto certifikátu přispějete na program pomoci ZDRAVÍ.

Miliony lidí v chudých zemích světa nemají přístup ke zdravotní péči. Epidemie HIV/AIDS způsobuje více úmrtí než všechny současné válečné konflikty dohromady. Půl milionu žen z rozvojových zemí zemře každoročně na následky komplikací v průběhu těhotenství či při porodu.

Chceme to změnit. V Afghánistánu proto z peněz programu ZDRAVÍ budujeme nemocnice a zdravotnická zařízení, v Kambodži zase zlepšujeme zařízení porodnic, které často nemají stálý elektrický proud ani sterilizační přístroje. V Namibii pomáháme léčit pacienty s HIV/AIDS a snažíme se zvyšovat povědomí veřejnosti o způsobech prevence. Kromě toho dodáváme sunar pro novorozence, jejichž matky jsou HIV pozitivní. Zabráníme tak přenosu této zákeřné nemoci z matky na dosud zdravé dítě.

Podívat se na všechny dárky