Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Afghánistánu (2016)

  • 5 814 dětí ve 20 podpořených školách
  • osivo pro 335 farmářů
  • 4 podnikatelské granty

V Afghánistánu jsme začali působit po pádu vlády Tálibánu na konci roku 2001. Naše mise se zaměřuje nejen na humanitární oblast, ale především na dlouhodobé řešení problémů, které jsou přímo spjaté se vzděláním, s otázkami obživy a zvýšením kvality života místních obyvatel.

ŠKOLSTVÍ

Čtyři z pěti lidí se v Afghánistánu živí zemědělstvím. Studenti zdejších středních zemědělských škol se ale vzdělávají v nedostačujících podmínkách. Díky Skutečnému dárku pomáháme školám získat vybavení, které umožňuje získat studentům praktické dovednosti a uplatnit se na trhu práce.

 

Letos jsme pomohli více než 5 800 dětí ve 20 školách. Žáci a studenti dostávají například stoly a židle, učebnice a odborné knihy, počítačové učebny, laboratoře a jejich vybavení, skleníky, drůbežárny nebo zemědělské náčiní.

 

Školy získávají prostředky na toto vybavení na základě vlastních projektů, které hodnotí komise složená ze zástupců našeho týmu a afghánského ministerstva školství. Projekty jsou pak kvalitnější a ředitelé a učitelé na školách získávají cenné dovednosti a zkušenosti.

ZEMĚDĚLSTVÍ

V důsledku přetrvávajícího konfliktu nedošlo v Afghánistánu v posledním půlstoletí k rozvoji zemědělského sektoru. Farmáři stále používají zastaralé postupy, které odčerpávají vodu a živiny z půdy. Úrody je rok od roku méně a hrozí, že daná oblast již místní dlouho neuživí. Hledáme proto spolu s farmáři zemědělské postupy, které by byly šetrnější k přírodním zdrojům a umožňovaly větší výnosy na menších rozlohách.

 

Letos jsme 335 farmářům rozdali balíčky osiva – jarních (pšenice, cibule, len, cizrna) a zimních plodin (zejm. ozimá pšenice). Farmáři se rozhodovali sami, které plodiny chtějí pěstovat. Získali poukázky, které mohli směnit přímo na tržišti s dodavateli a koupit osiva, která chtějí a potřebují. Všichni podpoření zemědělci zároveň zavedli alespoň opatření doporučená na terénních školeních, která absolvovali.

 

Tento rok jsme také pomohli 20 afghánským ženám ve zlepšení jejich živobytí. Jsou členkami tzv. svépomocných skupin. Všechny čyři skupiny prošly školením, po kterém od nás získaly finanční příspěvek do společné pokladny. Z ní si pak každá z členek může vzít krátkodobou bezúročnou půjčku např. na počáteční investici do vlastního podnikání. Díky vzájemné důvěře v malé skupině sousedů se vždy všechny půjčky vrátí.

Člověk v tísni v Afganistánu 2016 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afganistánu 2016 | Skutečný dárek

Člověk v tísni v Afganistánu 2016 | Skutečný dárek