Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Konečně mé pole uživí moji rodinu

Vyčerpávající období sucha, opožděná období deště, eroze nemilosrdně ukusující půdu, nenasytní škůdci. Být zemědělcem v Etiopii je rozhodně náročné. Přesto jiná možnost obživy často není a tak se přes 80 procent etiopské populace snaží uživit na malých, často jen půlhektarových polích. Z důvodu nedostatečných znalostí nebo nedostatku kvalitního osiva se stává, že místní zemědělec pěstuje pouze několik málo plodin, které jsou pak velice náchylné na napadení škůdci. V zemědělství totiž platí, čím méně plodin, tím méně odolnosti. Důsledkem je, že děti jedí jednostrannou stravu, sestávající třeba jen z kukuřice a falešného banánovníku. Malé rozmanitost potravy dětem rozhodně neprospívá, přitom někdy stačí velice málo a život rodiny se může výrazně zlepšit.

Otec šesti dětí Kedir Wemega se se srpem v ruce ani na chvíli nezastaví, přestože na muže sklízející obilí pálí polední slunce: „Mám jen půl hektaru pole a moje plodiny rodinu neuživí. Pěstuju obilí, teff, kukuřici a enset – falešný banánovník, ale výnosy byly malé, zeleninu jsem neměl žádnou a děti měly hlad. Začal jsem proto chodit pracovat ještě na další pole, abych rodině přilepšil,“ popisuje Kedir, zatímco zručně motá ze sklizeného obilí snopy. „Navštěvuji ale místní školící středisko pro zemědělce, které vede Člověk v tísni a které má vysoké výnosy. Viděl jsem tady na modelovém poli, jaký rozdíl v plodinách je. Cítím například i teď v ruce, že zrno je těžší a kvalitnější,“ drolí v ruce jeden klas. „Rozhodl jsem se pěstovat také toto vylepšené obilí a teff a po první sklizni jsem se rozhodl vysadit i další plodiny ze školicího střediska. Budu moci pracovat jen na svém poli a konečně máme po sklizni také dostatek plodin na prodej nebo na uskladnění na další setbu,“ dodává spokojeně Kedir

Člověk v tísni v Etiopii podporuje zemědělce dlouhodobě. Jednou z možností je zavádění místních vyšlechtěných odrůd různých plodin, které mají výrazně vyšší výnosy, jsou odolné vůči suchu a vůči škůdcům. Sto kilogramů vylepšeného osiva zajistí několik rodin až na rok a umožní jim přebytky prodávat a vylepšit stravu dětem nebo jim pořídit boty. Etiopští zemědělci mají možnost nejdříve porovnat různé druhy osiva na modelových polích v rámci školicích středisek. Sami se tak můžou rozhodnout, jaké osivo budou používat. Rozdíly v tradičním a vylepšeném osivu jsou ale přesvědčující.

Konečně mé pole uživí moji rodinu | Skutečný dárek
Konečně mé pole uživí moji rodinu | Skutečný dárek
Konečně mé pole uživí moji rodinu | Skutečný dárek