Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Jak se oslíku táhne

Díky Vašemu dárku se letos v Etiopii podaří zakoupit a darovat potřebným 40 oslíků včetně moderních postrojů a povozů. Mohlo by se zdát, že větší hodnotu má samotný oslík, ale jak pro zvíře, tak pro jeho majitele má kvalitní postroj a povoz zásadní význam. Osel je v Etiopii nedostižný pomocník. Pomáhá rodinám převážet kanystry s vodou, dřevo na podpal, pytle s obilím nebo nejrůznější stavební materiál.

To všechno často osel táhne v tradičním povozu a v provizorním postroji. Běžný povoz používaný v Etiopii je pro osla ale obvykle nevyhovující a bolestivou záležitostí. Majitelé většinou neznají fyziologii oslíka nebo jednoduše nemají peníze na kvalitní povoz. Síla zvířete je využívána neefektivně a osel se zbytečně vyčerpává nebo dokonce zraňuje. Výsledkem je pro oslíka velice omezená možnost pohybu a hluboké rány, které mu pravděpodobně žádný veterinář neošetří. Změna přitom nemusí být složitá.

Člověk v tísni letos ve spolupráci s organizací The Donkey Sanctuary zadal výrobu nových povozů, které usnadní život jak lidem, tak zvířatům. Zajistí také školení pro majitele oslů o tom, jaké výhody správné zacházení s oslíkem přináší.

Prvním rozdílem mezi tradičním a moderním povozem je jeho váha. Tradiční povozy používají obvykle kola z nákladních vozů Isuzu, která jsou neúměrně velká a těžká. Zásadním přínosem pro oslíka je také pohyblivá rozporka, umístěná na bližší kraj povozu. Rozporka napojená postraňky na hrudní popruh umožňuje zapřáhnutému zvířeti větší rozsah pohybu. Oproti zapřáhnutí napevno tak může reagovat na změny terénu, může rozložit své síly a hlavně se nezraňuje třením hrudního popruhu. Jednoduše řečeno, námaha oslíka se tak výrazně snižuje a oslík může normálně jít.

Farid Shawky z organizace The Donkey Sanctuary vysvětluje, jak majitelé oslů přijímají jejich rady: „Nejdříve se majitelů ptáme, co si oni myslí, že je problém. Společně přijdeme na to, jaký vliv má materiál použitý na postroj. Například když použijete na hrudní popruh obyčejný provaz, nerozloží se hmotnost nákladu a oslíka to zraní“. Farid se svými kolegy neváhá předvést všechno názorně a za chvíli si farmáři v dvojicích zkouší, jaké to je mít na hrudi provaz a táhnout svého kolegu, zabořeného patami do země.

„Nechceme farmáře nutit ke změně jen proto, že nám se tradiční zápřah nelíbí. Takhle sami vidí, jaké výhody jim přinese kvalitnější postroj. Všechny změny, které navrhujeme, využívají lokální materiál a výrobce, proto je cena přijatelná“, doplňuje Farid a přidává k dobru historku s farmářem, který absolvoval jejich školení a začal používat moderní postroj a zápřah: „Dříve musel farmář oslíka hodně pobízet, aby se hýbal. Dnes za ním musí utíkat, aby ho vůbec stíhal.“ 

Jak se oslíku táhne | Skutečný dárek

Tradiční etiopský povoz s oslíkem.

 

Jak se oslíku táhne | Skutečný dárek

Nákres správného zápřahu.

 

Jak se oslíku táhne | Skutečný dárek

Přeměřování vozíku během školení.

 

Jak se oslíku táhne | Skutečný dárek
Nacvičování uchycení hrudního popruhu.