Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci
Člověk v tísni, o.p.s.

Člověk v tísni v Namibii (2011)

Rozdané dárky: 1 vyšívací stroj, 163 koz, 742 plechovek kojenecké stravy

Člověk v tísni přímo působil v nejjižnější části Namibie v regionu Karas od roku 2003 do srpna 2010. Založil zde chráněnou dílnu pro lidi z chudinských slamů, některým z nich podpořil živobytí nákupem koz a zaměřil se na prevenci přenosu viru HIV z matky na dítě. Letos jsme pracovali prostřednictvím naší nástupnické organizace.

Region se potýká s velkými problémy, které zahrnují především až 60% nezaměstnanost, vysoký výskyt HIV/AIDS (19,9 %), diskriminaci lidí žijících s tímto virem a neexistenci institucí, které by byly schopny se s problémem vypořádat.

Naším důležitým projektem v Namibii se stala chráněná dílna, ve které ženy z chudinských čtvrtí dostaly možnost vydělat si na živobytí své i svých rodin a zároveň šanci pracovat v bezpečném, motivujícím prostředí. V květnu 2009 se společnosti Člověk v tísni podařilo uskutečnit dlouhodobý cíl projektu – vyškolit místní management a převést dílnu do místních rukou. Vznikla tak namibijská organizace Karas Huisen Crafts (KHC), která navazuje na původní ideu chráněné dílny.

Nákup vyšívacího stroje umožnil KHC rozšíření produkce na zakázku – vyšívání triček, ručníků, tašek. O tento druh služeb je v Namibii velký zájem. Jejich výroba přináší dílně větší finanční nezávislost, protože marže na těchto produktech je výrazně vyšší než u klasických rukodělných výrobků. Produkce na zakázku tak KHC pomáhá pokrývat operační náklady a zaměstnávat v dílně více lidí, kteří by se jinak jen obtížně uplatnili na trhu práce.

Na počátku roku 2010 založil Člověk v tísni další nástupnickou organizaci – Namibian People in Need (NAMPIN). Ta pokračuje v realizaci psychosociálních projektů, se kterými započal Člověk v tísni. Řídí například projekt zaměřený na prevenci přenosu HIV z matky na dítě. Kromě osvěty v něm ve spolupráci se zdravotnickými zařízeními nabízí i umělou kojeneckou výživu. HIV virus se totiž může šířit také mateřským mlékem při kojení. Děti HIV pozitivních klientek dostávají dvě velká balení sunaru měsíčně, a to na půl roku. Letos jsme takto i díky Vám mohli podpořit 104 matek.

Nákupem koz také pomáháme chudým lidem zasaženým virem HIV uživit sebe a své rodiny. Letos jsme rozdali 8 vybraným rodinám a 5 svépomocným skupinám celkem 163 koz. Tyto skupiny HIV pozitivních lidí a těch, kteří se o ně starají, si navzájem poskytují psychologickou, sociální a někdy i ekonomickou podporu. Lidé jsou školeni nejen v tom, jak se o kozy správně starat, ale také v jednoduchých marketingových strategiích, které jim umožní nově narozená kůzlata prodávat a tím dále zvyšovat svůj příjem. Naše pomoc v Namibii je částečně hrazena také z veřejné sbírky Skutečná pomoc.

Člověk v tísni v Namibii 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Namibii 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Namibii 2011 | Skutečný dárek
Člověk v tísni v Namibii 2011 | Skutečný dárek