Přeskočit na kategorie produktů Přeskočit na košík Přeskočit na navigaci

Úvod

Člověk v tísni, o.p.s. Menu

Bioplynárna

Pomáhejte s Člověkem v tísni. Tento dárek pomůže jedné rodině na kambodžském venkově vybudovat si vlastní bioplynárnu. Ta pro místní znamená hotový zázrak, protože získají spolehlivý zdroj čisté energie pro každodenní vaření a večerní osvětlení.

Nákupem tohoto darovacího certifikátu přispějete na program pomoci OBŽIVA v rámci sbírky Skutečná pomoc.

1 800 Kč

Chci pomoci a nepotřebuji certifikát

Videa

 

Domácí bioplynárny jsou chytrá zařízení, která nejenže pomáhají chránit přírodu (protože nespotřebovávají dřevo ale zvířecí trus), ale také významně šetří rodinné rozpočty chudých venkovských rodin. Díky Skutečným dárkům mají možnost ji získat i chudší rodiny, protože část peněz potřebných na pořízení bioplynárny uhradíme. Náš ředitel Šimon Pánek navštívil jednu z rodin, která bioplynárnu od nás už má.

 

Děkujeme všem, kdo koupí certifikátu pomohli.

 

V roce 2012 jsme díky dárcům Skutečného dárku pomohli v Kambodži postavit bioplynárny pro celkem 130 rodin. Toto video vysvětluje, jak takové zařízení funguje.

Děkujeme za Vaši podporu!

 

Rodina pana Kea Mi je jednou z těch, která díky Skutečnému dárku získala novou bioplynárnu. Tento otec tří dětí si pochvaluje, jak se jim nyní život zjednodušil a přinesl, při nejistém výdělku 950 korun měsíčně, výrazné úspory. Také zelenina vypěstovaná na zahrádce za domem chutná mnohem lépe bez použití chemických hnojiv.

Děkujeme za Vaši podporu!

Příběhy

Návštěva na stavbě bioplynárny

Thy Set žije v kambodžské provincii Takeo, v malé vesnici nedaleko města. Pracuje jako voják a jeho žena je v domácnosti a stará se o dvě holčičky – šestiletou Khenu a dvouletou Srey Pieh. Manžel si měsíčně vydělává minimální mzdu v přepočtu asi 1000 korun. Nepatří k nejchudším, ale rodina rozhodně musí hodně šetřit.

Čtyřčlenná rodina bydlí s prarodiči a rodinou manželčiny sestry. Domek na tradičních vysokých nohách vypadá na místní poměry dobře, kolik v něm ale bydlí doopravdy lidí, je těžké spočítat. Mezi pobíhajícími dětmi se proplétají psi, na návštěvě jsou sousedi a všichni dohromady si povídají.

Chaos protíná až muž ve středních letech, který přijíždí na motorce. Je to vedoucí týmu zedníků, kteří staví za podpory Člověka v tísni v oblasti Takeo domácí bioplynárny. Jedna taková roste na zahradě pana Thy Seta. „Je téměř dokončená, pojďte se podívat,“ ukazuje pan Set za dům. V cihlové kopuli je mladý zedník. Postupně přidává cihly. Vypadá to, že bioplynárnu dostaví za pár dní. „Stavba trvá 10 dní. Pak budeme ještě čekat asi 40 dní, než se z prvního odpadu vytvoří bioplyn,“ říká vedoucí.

Domácí bioplynárny zlepšují život statisícům lidí v Kambodži, kteří by jinak topili dřevem a přispívali k dalšímu odlesňování země. Jen za poslední dvě desítky let zde zmizely lesy o rozloze poloviny České republiky. Podzemní nádrže dokážou přeměnit trus hospodářských zvířat na plyn metan. Na bioplynu se dá vařit a dokáže i rozsvítit světlo. Obojí je pro rodiny cenné. Ženy netopí pod hrncem dřevem, takže nemají dýchací problémy ze zakouřených místností. Světlo pomáhá dětem v přípravě do školy po setmění. Díky omezenému kácení lesů se snižuje také půdní eroze. Do ovzduší uniká mnohem méně oxidu uhličitého, než když se pálí dřevo. „Dřevo na vaření si zatím kupujeme a stojí nás asi 160 korun měsíčně. Až budou děti větší, posílal bych je sbírat dříví. Bioplynárna jim ale umožní se místo práce třeba učit do školy,“ říká Thy Set.

Vedle plynu na vaření a svícení bioplynárna dokáže vyrobit i velmi kvalitní přírodní hnojivo. Více úrody zajistí lepší příjmy a pestřejší stravu. „Dozvěděl jsem se o bioplynárnách od souseda. Spočítal jsem si, že se mi vyplatí. Ušetřím měsíčně víc než 10 dolarů (asi 200 korun),“ popisuje výhody budoucí majitel bioplynárny. Ta jeho stojí něco málo pod 11 000 korun. K tomu se rozhodl předělat kuchyň a toaletu propojit s bioplynárnou. Na část stavby mu přispěli dárci z České republiky, zbytek si musela Setova rodina půjčit. Strach z budoucnosti ale nemá: „Národní bioplynárenský program garantuje půjčky od ověřených bank. Navíc tu Člověk v tísni zakládá neformální sdružení majitelů bioplynáren a obchůdky s náhradními díly, takže v tom nejsem sám,“ usmívá se pan Set, zatímco zázračná stavba na jeho zahradě roste.

Zázračná bioplynárna

Pan Kea Mi a jeho děti se s chutí pouští do rýže s masem a zeleninou, kterou jeho manželka připravila k večeři. Dvanáctiletá dcera vypráví, co se dnes naučila ve škole. Šestiletá sestra a dvacetiletý bratr stejně jako rodiče poslouchají, i když jsou zabraní do jídla. Už je po šesté hodině a během několika minut se stmívá. Pan Kea bere do ruky zapalovač a rozsvěcí světlo. Ještě před půl rokem by musel svítit generátorem, dnes už mu stačí jedno škrtnutí u plynové lampy. A příprava večeře by zřejmě také trvala delší dobu, protože by žena a děti musely obstarat dřevo na vaření, případně ho přes den koupit. Stejně jako většina obyvatel kambodžských vesnic ani tahle rodina nemá doma elektrický proud.

Teď ale mají domácí bioplynárnu, a to i díky penězům od českých dárců. Pan Kea Mi dostal peníze na část bioplynárny, zbytek si musel půjčit: „Spočítal jsem si, kolik by mě stálo dřevo na vaření a baterie a neváhal jsem. Viděl jsem bioplynárnu u souseda, který s ní byl velmi spokojený. Tvrdil, že nám zjednoduší život a měl pravdu,“ usmívá se muž. Podle rychlých propočtů ušetří jen za svícení z baterie 2 dolary měsíčně, za dřevo pak mnohonásobně víc. A to je pro rodinu hodně peněz. Pan Kea pracuje na stavbě a jeho žena se stará o domácnost. Jeho výdělek nepřesáhne 50 dolarů za měsíc a navíc není vůbec jistý – záleží na zakázkách.

Kromě úspor peněz a času ale bioplynárna přinesla i další výhody. Rodina posbírá trus od krávy a dvou prasat, který se v podzemní nádrži přemění nejen na bioplyn, ale i na velmi kvalitní přírodní hnojivo. „Zatímco manželka využívá plynový sporák a děti si po večerech můžou číst díky světlu, já asi nejvíc oceňuji na bioplynárně hnojivo. Dají se s ním hnojit velké plochy a je v podstatě zadarmo. Dost se tím zvýšila produkce zeleniny,“ říká. Dřív si pan Kea kupoval chemické hnojivo, které poškozuje zdraví i půdu. „Máme na bioplynárnu napojený i záchod,“ ukazuje muž. Tak se zlepšila i hygiena a sanitace, která je v mnohých oblastech Kambodži nedostatečná. Do vody na pití se běžné dostávají i výkaly domácích zvířat. I to vyřeší bioplynárna. „Určitě bych bioplynárnu doporučil dalším farmářům. Funguje to výborně!“ směje se Kea Mi.

Čistá energie pomáhá

Za dřevěným domkem stojí usměvavý muž a v malé nádrži smíchává zvířecí trus s vodou. Po důkladném promíchání dlouhou tyčí odjistí zátku na dně nádrže a směs postupně zmizí pod zem. Odtéká do jeho domácí bioplynárny – půlkulaté podzemní nádrže, ve které se z rozkládajícího se trusu uvolňuje plyn metan. Jednoduchým otočením kohoutku se pak přivádí do plynového vařiče v kuchyni jeho rodiny a do plynové lampy, která osvětluje celou místnost.

Rodina pana Hom Kimsana se rozhodla si zakoupit bioplynárnu v roce 2006. „V té době jsme byli první v celé vesnici,“ vzpomíná pan Hom. „Ke koupi mě nejvíce motivovala návštěva farmáře v jiné vesnici. Viděl jsem, že jeho rodina má dostatek plynu na vaření i osvětlení a nemají s tím žádné náklady“ vysvětluje otec čtyř dětí. Jeho žena, paní Sarth, se přidává do našeho povídání: „Dříve jsem trávila až dvě hodiny denně sběrem dřeva a kácením drobných stromů, abych byla schopná uvařit rodině a našim zvířatům. Vařila jsem vše na ohni a kuchyně byla plná dýmu a prachu. Během té návštěvy jsem ale viděla, že to jde i jinak.“

Podobnou zkušenost má s vařením většina kambodžských žen. Dým a prach v jejich kuchyních jim způsobuje plicní nemoci a poškození zraku. Pro drtivou většinu rodin jsou ale „čistější“ sporáky na zemní plyn či elektřinu nedostupným luxusem a proto musejí získávat dřevo z okolních lesů. Z Kambodži však lesy mizí třetím nejrychlejším tempem na světě a odlesňování je jedním z nejzávažnějších problémů země.

Pro místní rodiny jejich bioplynárna znamená především vítané úspory a jednodušší způsob vaření. „Nyní stačí jen vyčistit okolí mého domu od trusu našich krav a prasat a vše pak můžu uvařit na plynovém sporáku,“ říká nadšeně paní Sarth. Bioplynárna je pro místní rodiny dobře kalkulovanou investicí. „I když jsme věděli, že nám se třetinou nákladů pomůžou lidé z Evropy, stále jsme si ji nemohli dovolit koupit. Místní banka nám ale nabídla půjčku s nízkými úroky a my jsme si spočítali, že ji budeme schopni do roka splatit. Nakonec jsme to zvládli již za osm měsíců,“ směje se pan Hom. Kromě úspory za palivové dřevo totiž bioplynárna přináší další výraznou pomoc: rozložený hnojný kal vytékající z bioplynárny slouží jako velmi účinná náhrada za chemická hnojiva. „Používám nyní o 70% méně chemických hnojiv a získávám větší úrodu rýže i zeleniny,“ chválí si přírodní hnojivo pan Hom.


 


 

 

Energie pro Kambodžu

Kambodža se po krutovládě Rudých Khmerů a následné občanské válce postupně začíná stavět na vlastní nohy a rozvíjet. S tím vzrůstá i poptávka po zdrojích domácí energie, kterými je pro 93% lidí dřevěné uhlí a dřevo z okolních lesů. Kvůli vzrůstající poptávce a především rozsáhlé nelegální těžbě tak za poslední dvě desítky let zmizely lesy o rozloze poloviny České republiky. Pálením dřeva se navíc do ovzduší uvolňují tuny oxidu uhličitého, který přispívá ke globálnímu oteplování.

Člověk v tísni proto v Kambodži spojil síly s Národním programem pro rozvoj bioplynáren, bankami a vyškolenými stavebními firmami a zapojil se do rozšiřování bioplynáren. V těchto podzemních stavbách se z rozkládajícího se zvířecího trusu uvolňuje plyn metan, který se dá lehce napojit na plynový sporák či plynovou lampu. Od května 2011 si tak 1,500 rodin zakoupilo svoji vlastní bioplynárnu, díky které získaly spolehlivý zdroj čisté energie pro každodenní vaření a večerní osvětlení. Se třetinou nákladů jim pomohl Člověk v tísni a zbytek sami dokázali uhradit v hotovosti či půjčkou od místních bank, kterou do jednoho roku lehce splatí. Projekt je financován Českou rozvojovou agenturou.

Od roku 2005 bylo v Kambodži postaveno více než 13,000 bioplynáren. 99,7% z nich dodnes funguje. Jedna bioplynárna omezí roční spotřebu dřeva o 2,88 tun. Díky snížení spalování dřeva, využívání metanu z rozkládajícího se trusu a náhradě chemických hnojiv za přírodní se navíc každý rok omezí vypouštění skleníkových plynů o 4,92 tun.

Náhledy certifikátu

Zde se můžete podívat, jak bude Váš Skutečný dárek vypadat. Níže jsou náhledy tištěného a elektronického dárkového certifikátu, na které můžete kliknout. Obrázek se Vám pak zvětší a budete si ho moci lépe prohlédnout.

Věnování, které je na náhledu červeně, na Vašem Skutečném dárku samozřejmě nebude. Místo toho ho budete moci dopsat vlastnoručně. U tištěného certifikátu dopíšete své přání, až Vám bude doručen Českou poštou. U elektronického máte tuto možnost v košíku.

Náhled tištěného certifikátu

Náhled elektronického certifikátu

Podrobnější popis

Nákupem tohoto certifikátu přispějete na program pomoci OBŽIVA.

Z peněz získaných na program OBŽIVA pomáháme lidem postavit se na vlastní nohy. Podporujeme především ty, kteří vlivem přírodní katastrofy či války ztratili možnost živit sebe a své rodiny. Rybáři dostávají kánoe a sítě, aby mohli znovu vyrazit na moře. Farmářům dáváme ovce či krávy nebo zemědělské nářadí a osivo. Pro začínající řemeslníky zajišťujeme školení.

Naším konečným cílem je ekonomická samostatnost lidí, kterým pomáháme. Nechceme a nemůžeme jim pomáhat donekonečna. Díky projektům OBŽIVA se tito lidé budou schopni sami uživit.

Podívat se na všechny dárky